TLAR – co to jest?

Nowa technika, zapoczątkowana i opisana przez Jaime Masia z Barcelony w roku 2014, chirurgicznego zapobiegania i redukcji ryzyka wystąpienia obrzęku chłonnego. Jest to ulepszenie techniki LYMPHA by Boccardo.


Dla kogo?

Można ją zastosować u pacjentek zakwalifikowanych do limfadenektomii pachowej (usunięcia węzłów chłonnych pachowych) z powodu raka piersi.


Na czym polega?

U pacjentki zakwalifikowanej do limfadenektomii pachowej znakuje się drogi chłonne z obszaru kończyny górnej po stronie operowanej – ARM –axillary reverse mapping. Następnie usuwa się węzły chłonne pachowe. Jeśli w trakcie usuwanie stwierdzamy że musimy naruszyć spływ chłonny z ręki –wypreparowuje się naczynia chłonne przebiegające od strony ręki i zespala z żyłami –wykonuj esię profilaktyczne LVA (zespolenia limfatyczno-żylne)


Zalety?

Jest to najnowocześniejsza technika profilaktyki chirurgicznej obrzęku chłonnego na świecie. Ryzyko przy rutynowej limfadenektomii – 30-40%, po technice TLAR -4-5%. Dzięki tej technice następuje 8-10 krotne ryzyko redukcji obrzęku chłonnego po stronie operowanej.


Gdzie jest wykonywana?

Obecnie w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku jest to technika rutynowo wykonywana u wszystkich pacjentek zakwalifikowanych do limfadenektomii pachowej z powodu raka piersi.

Przełącz panel: Yoast SEO

X

Your Shopping cart

Close